Činnost, zázemí a dramaturgie kina

Tradice

Tradice Kino Hradec nad Moravicí bylo vybudováno v prostorách zdejšího Národního domu již na sklonku roku 1926 a ve stejném domě a identických prostorách sídlí dodnes (89 let). Jedná se o jeden z nejstarších sloužících biografů v Moravskoslezském kraji, na jeho vybudování přispěla i zdejší šlechta (vlastnící zdejší zámky do r. 1945) a němé filmy doprovázel na pianino sám Felix Lichnovský.

Koncept prostor je již od vzniku Národního domu pojat víceúčelově, širokoúhlé plátno je sklopné a skrývá nemalý jevištní prostor, nasvícený zevnitř i ze sálu novým světelným parkem. Střídání představení divadelních, koncertních a filmových je pro místní obyvatele věcí přirozenou, na veškerou kulturu se tak odjakživa chodí „do kina,“ což dlouhodobě pomáhá udržovat povědomí o filmových představení u všech sfér kulturního života.

promitaci-sal

Kinosál po rekonstrukci (září 2014)

technika

Základní podoba promítací kabiny pochází z roku 1976, kdy zde Meopta Přerov nainstalovala jako prvnímu kinu na světě projektory nové generace – MEO5X. Výrobní čísla jsou 3 a 4, čísla 1 a 2 sloužily pro předváděcí akce na výstavištích a veletrzích. Jelikož jsou stroje prototypy, jsou stále velmi poruchové – i to je jeden z důvodů, proč byl pořízen pro archivní projekce stroj nový. Prototyp 0003 zamířil do filmového muzea ve Zlíně, 0004 je nyní vystaven ve vstupu do kinosálu.

Ovládání opon, světel, zůstává původní, dokonce i stará audiotrasa zůstane pro 16mm projekci zachována na původním vybavení. Je spolehlivé a nemáme při pravidelné údržbě důvody k výměně. O původní technologické zázemí se stará pan Rudolf Štěpán, který je vedoucím promítačem od roku 1948. Při všech investicích a postupném zvelebování prostředí kina se snažíme o zachování původního rázu biografu, aby se v něm cítil stále dobře i on. Počítáme se zachováním klasické projekce, neboť kino disponuje vlastním archivem filmů na 16mm a 35mm pásu, který využívá pro projekce filmového klubu.

Součástí kina je obnovená klasická fotokomora, kde je k dispozici náčiní jak pro vyvolávání klasické fotografie, tak 8mm a 16mm filmu.

Čas před a po projekci mohou návštěvníci trávit ve foyer (od ledna 2016 bude přestavováno a rozšířeno), kino disponuje vlastním dvorem s parkovací kapacitou 10 míst, ulice Podolská (kam ústí hlavní vchod) 20 místy, do 100m nalezneme další 2 bezplatná parkoviště.

Technologie a zázemí kina

Technologie a zázemí kina V současné době kino disponuje 5.1 prostorovým zvukem, plně digitální projekcí dle norem DCI, rozlišení 2K, svítivost 10 000 ANSI lumenů. Z původní technologie zůstal projektory MEO5X pro 35mm film a nově instalovaný projektor Meopton II pro odbavení starých pohádkových pásem z KF Praha. V rámci digitalizace kina byly demontovány oba 35mm filmové projektory a nainstalován jeden nový projektor MEO5XB3 z Meopty Přerov, schopen samostatně odehrát celý film bez nutnosti prolínání či přestávek. Volné místo v pravé části kabiny doplnil nový DCP projektor. Na místo dřívějšího DIA projektoru byl doinstalován projektor Meopton II pro odbavení starých pohádkových pásem z KF Praha.

Používá se především na projekce pro mateřské školky pro jeho levný provoz i levné půjčovné. Kino tak disponuje jak nejmodernější technologií, tak je možné okamžitě promítnout jakýkoli archivní materiál, což umožňuje využívat vlastní sbírku filmů na ojedinělé retroprojekce.

Rodulf štěpán

Na fotce Rudolf Štěpán, při výročí 67 let promítání pro zdejší kino. Duben 2015 a rozloučení se starými stroji.

Spádová oblast

Udržení malého městského kina je důležité pro kulturní osvětu občanů města i blízkých obcí. Kino sousedí se základní školou (300 dětí), 200m od něj nalezneme mateřskou školku. Ukončení provozu jediného stabilního kulturního stánku ve městě by znamenalo i to, že další generace dětí našeho města budou postrádat základní kulturní návyky.

spádová oblast

Opava (7km, 58 000 obyvatel) – aktivní spolupráce s vedoucím odboru kultury, Petrem Rotreklem. Kino Hradec nad Moravicí je místem konání výjimečných filmových projekcí festivalů Bezručova Opava a Další břehy. Zacílení na klubového opavského diváka.

Spádové obce a města:

Hradec nad Moravicí a jeho části (5500 obyvatel) – ZŠ, ZCŠ, MŠ, ZUŠ

Branka u Opavy (1km, 1100 obyvatel) – ZŠ, MŠ

Chvalíkovice (4km, 700 obyvatel)

Raduň + Vršovice (7km, 1500 obyvatel) – ZŠ, MŠ

Otice (7km, 1413 obyvatel) – ZŠ, MŠ

Skřipov (7km, 1000 obyvatel) – ZŠ, MŠ, ZUŠ

Březová (10km, 1400 obyvatel) – ZŠ, MŠ

Melč (11km, 700 obyvatel)

Větřkovice (14km, 760 obyvatel)

Vítkov (6000 obyvatel, 18km) – Gymnázium, učiliště, ZŠ, MŠ, ZUŠ, sídlo místního autobusového dopravce (levné dopravení žáků autobusem, pravidelné linky Hradec – Březová

Dramaturgie

Kino bude promítá od čtvrtku do neděle (dle atraktivity aktuální nabídky titulů), v pondělí, úterý a středu přenechává prostor pro aktivity místních sdružení a škol (divadelní spolek, 110 let činná dechová hudba, koncerty žáků ZUŠ atp.)

Čtvrteční večery jsou vyhrazeny pro Opavský filmový klub (premiéry, archivní kopie 16mm a 35mm), pátky a soboty jsou nasazovány filmy pro širší publikum, některé soboty ve 20:00 nasazujeme tituly pro užší okruh zájemců – reprízy či alternativnější tituly.

Dlouhodobě se kino soustřeďuje na místní a okolní ZŠ a MŠ, s nimi se dohadují individuální dopolední termíny, stejně tak spojujeme školní výlety na místní zámek i s nabídkou promítání filmu v místním kině a návštěvou městského koupaliště.

projekce

Projekce filmového klubu Opava, Dead Man 35mm, 9. dubna 2015

před rekonstrukcí

Kino před rekonstrukcí